Vediţa Coloneşti – Viitorul Rusăneşti 7-1 ( 3-1 )

Stadion  “ Vediţa  Coloneşti , teren bun .  Duminică  27 august  2017, ora 11, 00.

Arbitru :  Doru Zamfir  (  Slatina)

Vediţa :  Vlăşceanu – Bălăşanu , ( Toader  ),  Cioboată,  Dumitru, Pandelică, –  Cl. Matei , Rădulescu, Aria, Pufu  –  C. Tănasă,  R. Stancu

Vediţa Coloneşti , având-ui pe bancă pe Mircea Stan şi Radu III,   s-a  impus in prima etapa a sezonului 2017 – 2018 ,câștigând pe teren propriu  cu scorul de 7-1 în faţa echipei Viitorul Rusăneşti. Parerea unamimă a celor de pe banca gazdelor  a fost ca rezultatul este unul destul de sever în raport cu evoluţia celor două echipe. Forma bună a portarului Vlăşceanu, ratările oaspeţilor, plus experienţa jucătorilor din Coloneşti au făcut în cele din urmă ca diferenţa să fie de şase goluri. Pe fondul căderii fizice a jucătorilor gazdă, jucătorii din Rusăneşti  au surprins prin evoluţia  lor mai ales prin jucătorul de pe partea stânga.

Startul partidei a fost, aşa cum era de aşteptat după campania de transferări din această vară,   la discreţia gazdelor. Scorul a fost deschis de fostul jucător al celor de la F C Argeş, Ciprian Tănasă în minutul 3, printr-un şut din interiorul careului. Zece minute mai târziu, Aria, revenit la Coloneşti, majorează scorul în urma unei lovituri de cap la o centrare perfectă a lui R. Stancu. In minutul 17,  Tănasă marchează al doilea gol al său, urcând scorul la 3-0. Toţi cei prezenţi se aşteptau la un scor fluviu. Inexplicabil, gazdele pierd controlul jocului , oaspeţii prind curaj şi cu 5 minute înaine de pauză reduc  din handicap. 3-1 este scorul cu care se intra la cabine.

După pauză, acelaşi scenariu. Gazdele profită de  acordarea unei lovituri libere din suprafaţa de pedeapsă şi  Rădulescu, fost jucător la Recolta Stoicăneşti , transformă  pentru 4-1. Până la finalul jocului, cei care mai înscriu de trei ori sunt tot gazdele , deşi oaspeţii par mai proaspeţi şi controlează jocul.  Pentru Vediţa au mai marcat , Ciprian Tănasă de două ori şi golgheterul de anul trecut Robert Stancu. Golul lui Stancu fiind  o adevărată operă de artă, centrare de pe stânga, mingea traversează careul şi Stancu venit din spate trimite balonul în poartă printr-o semifoarfecă de toată frumuseţea.

Pentru viitor se impune o evoluţie mai atentă, în special pe finalurile celor două reprize când jucătorii din Coloneşti par că îşi pierd resursele  fizice. O echipă mult mai experimentată ar fi exploatat pe tabelă mult mai bine decât cei din Rusăneşti.