Vediţa Coloneşti – Viitorul Grădinile 4-1 ( 2-1 )

Stadion  “ Vediţa  ” , Coloneşti  , teren bun ,vânt puternic.  Duminică 19 martie 2017 , ora 11, 00.

Arbitru :  Constantin Tudorică  (  Slatina )

Vediţa :  Vlăşceanu – Badea,  Cioboată, Toader ( Dumitru ), Pandelică, –  Cl. Matei ( Pufu ), Cr. Matei  ( Ene ) , Cîrstea ,  Mihăilă  –  Aria  ( Giurgea ) ,   R. Stancu

Duminică 19 martie 2017, Vediţa Coloneşti îşi onorează statutul de gazdă şi câştigă,  mai greu decât o arată scorul,  prima partidă disputată pe teren propriu în acest an. Aspectul jocului  dintre Vediţa şi Grădinile a fost influenţat de rafalele de vânt care schimba direcţia balonului, îngreunând astfel sarcina jucătorilor. După o repriză controlată de gazde dar cu cu multe ratări, victoria a fost tranşată decisiv în actul secund, ajutată şi de câteva schimbări inspirate

.

Jocul începe cu gazdele stăpânind terenul, atacând permanent poarta lui Vintilă. Aria este primul care vrea să fie decisiv printr-un  şut de la 22 de metri dar ratează de puţin. În minutul 10, golgheterul Robert  Stancu este găsit nemarcat în interiorul careului şi deschide scorul.  Cu un sfert de oră   înainte de pauză, Cârstea îl găseşte  perfect cu un balon pe cealaltă  parte pe același Stancu, acesta scapă şi înscrie pe sub Vintilă. Urmează ratări care mai de care , Cristi Matei fiind şi astăzi ghinionistul partidei. Şi în loc de 3, 4 la zero, scorul devine 2-1. Oaspeții reduc din handicap prin experimentatul Frunză.

In repriza secundă, acelaşi scenariu. Vântul puternic pune probleme. La gazde se fac şi câteva schimbări, doi dintre jucătorii introduşi în teren au şi înscris. Primul care marchează golul desprinderii este,  Pufu  care pătrunde în dribling in careu şi şutează  in colţul lung. Scorul final, 4-1,  este stabilit de Giurgea la o fază care nu anunţa nimic şi astfel, Vediţa Coloneşti câştigă disputa cu vecina de clasament şi se pregăteşte pentru meciul cu A S Milcov

Iată   rezultatele  complete al  etapei  de duminica 19 martie 2017.

Olteţul  Osica – Juventus Slatina 1 – 5