A C S Caracal – Vediţa Coloneşti 3-3 ( 1 -0 )

stem vStadion  “ Parc  ” , Caracal   , teren bun , soare .  Sâmbătă 10 decembrie  2016 , ora 11, 00.

Arbitru :  Constantin Tudorică  (  Slatina )

Vediţa : Vlăşceanu – Cl. Matei , Dumitru, Toader, Pandelică, –  Cîrstea ,  Mihăilă ,  Cr. Matei ( Bica ),  Giurgea  –   Ene , Mihăilescu ( Vlad )

Dacă  partida de la Caracal s-ar fi terminat cu zece minute mai devreme, Vediţa Coloneşti ar fi încheiat sezonul pe un meritat loc patru. Treizeci şi cinci de minute din repriza secundă, echipa din Coloneşti  a practicat  un fotbal total  reuşind să întoarcă rezultatul de la 0-1 la 3-1. Relaxarea din final , de neînțeles la jucători cu experiență , a făcut ca echipa gazdă să marcheze două goluri la care nici cel mai optimist susținător nu s-ar fi gândit. Ce s-a întâmplat până atunci .

dsc05623

Prima repriză a fost mai mult o luptă surdă la mijlocul terenului, doar „bătrânii”, Istinie și  Glişcă se agitau mai mult dar fără efect. Cu cinci minute înainte de pauză Alex  Vlădulescu  reușește să deschidă scorul la o neglijenţă  în lanţ în centrul apărari celor din Coloneşti . Imediat după  deschiderea scorului , Istinie ratează de puţin majorarea scorului, Vlăşceanu intervine miraculos  şi  ţine echipe oaspete în joc, la 2-0 probabil totul s-ar fi năruit.

Inceputul  reprizei  secunde  este la discreția  oaspeților. La cinci minute de la reluare , Laurenţiu Ene  readuce echilibru pe tabelă cu o lovitură de cap în urma unei lovituri de pe dreapta. Zece minute mai târziu , Mihăilescu marchează pentru 2-1 după ce tot el ratase incredibil de unu la unu  cu portarul.  În replică , Istinie trimite balonul în bară , după care Laurenţiu Ene , destul de activ astăzi, recuperează un balon , trimite lui Mihăilescu şi acesta  înscrie pentru 3-1. Asaltul oaspeţilor spre poarta adversă continuă , Mihăilă şutează  uşor spre poartă dintr-o poziţie excelentă dându-i  posibilitatea portarului advers să respingă.

dsc05633

Ultimele zece minute sunt fatale pentru oaspeţi, o echipă  lăudată de toată lumea dar inconstantă.  Mai întâi primesc destul de uşor un gol dintr-o deviere cu capul , autor acelaşi Vlădulescu, după care apare pe neașteptate un henț în careu la o fază care nu anunţa nimic şi arbitrul Tudorică dictează penalty , execută Istinie  și  scorul devine egal 3-3.  Bucurie mare pentru gazde , tristeţe pentru oaspeți.

Vediţa Coloneşti nu reușește din păcate să plece cu toate punctele, deşi îşi pusese mari speranţe în partida restantă.

În cealaltă  partidă,  Juventus Slatina s-a impus cu 3-0  şi astfel se instalează pe prima treaptă a clasamentului.