Avântul Coteana – Vediţa Coloneşti 2-3 ( 0-2 )

stem vStadion  “ Avântul  ” , Coteana   , teren bun , vreme închisă .  Duminică  27  noiembrie   2016 , ora 11, 00.

Arbitru :  Felix Manolache   (  Balş )

Vediţa : Vlăşceanu – Călin, Dumitru, Toader, Pandelică, –  Cl. Matei ,  Mihăilă ,  Cr. Matei,  Giurgea  –   Ene    R. Stancu

Vediţa Coloneşti s-a  întrebuințat destul de serios pentru a pleca cu toate punctele de la Coteana   . Jucătorii din Coloneşti au fost  atrași  într-un joc încâlcit  și  dur  impus de gazde  şi  puțin a lipsit ca partida să  se încheie la egalitate .Până la acest joc , Avântul Coteana nu reușise  decât două victorii.  Puțini din cei  prezenți  sperau la un succes contra echipei Vediţa Coloneşti  ținând cont de parcursul echipei de până acum .

dsc05499

Prima repriză s-a derulat în favoarea  oaspeților care au  şi marcat de două ori , mai mult , un jucător de la gazde părăsește terenul primind cartonaș  roşu.  In minutul 20 se marchează primul gol , Robert  Stancu  reușește  să împingă balonul în plasă la o minge bâlbâită de apărarea din Coteana.  Zece minute mai târziu  acelşi Stancu  majorează scorul printr-un şut din marginea careului de şase metri. Până la pauză nu se mai întâmplă nimic şi Vediţa intră la cabine cu un avantaj de două goluri.

In repriza secundă, oaspeţii cedează în mod nejustificat mijlocul terenului , gazdele profită,   împing jocul spre poarta lui Vlăşceanu  şi în minutul 53 pe contraatac  cu un şut deviat reuşesc să reducă din diferenţă.  Zece minute mai târziu marchează al doilea gol în urma unei lovituri libere. Apărarea din Coloneşti nu reuşeşte să indepărteze balonul şi un jucător din Coteana înscrie din apropiere.

dsc05495

Oaspeții  sunt la un pas să piardă jocul  după ce conduseseră cu 2-0 . Finalul partidei se joacă pe contre, oaspeții mult mai tehnici , evită jocul dur  preferat  de gazde , se aruncă spre poarta  adversă  şi  în minutul 83 , același  Robert Stancu  pe contraatac  înscrie pe lângă portar , poate cel mai frumos gol al partidei reușind astfel un  hattrick. Până la final nu se mai întâmplă nimic notabil şi scorul se încheie cu victoria la limită a celor din Coloneşti.

Surpriză la PotcoavaPetrolul Potcoava – Vedea Văleni 2 – 1 , un rezultate care surprinde pe toată lumea. Liderul  clasamentului pleacă fără puncte de la Potcoava , Vedea Văleni liderul de necontestat  ( până  acum ) al Ligii a IV a pierde la limită  în faţă echipei Petrolul Potcoava. Toate golurile s-au marcat în prima repriză, gazdele conducând la un moment dat cu 2-0.   In  urma acestei  înfrângeri , clasamentul se strânge, echipa din Văleni pierde  locul unu  după  victoria A S  Milcov   la Curtişoara.