Rezultate etapa a X a

C S S Slatina – F C Olt 5-2

Un meci la discreţia  gazdelor în prima repriză , atunci când au şi valorificat aproape toate  oportunităţile. Având o prgătire fizică precară , oaspeţii , n-au făcut altceva decât să incerce să stăvilească iureşul de început al puştilor şi dacă se poate să  se apropie de poarta adversă. Patru goluri din cele cinci reusite de gazde s-au marcat până la pauză. In repriza secundă , F C Olt a reuşt  să mai echilibreze jocul dar pe fondul schimbărilor efectuate de CSS. Tot în partea oaspeţilor putem trece şi poate cel mai spectaculos al partidei, autor Tatian Traşcă.

dsc05205

dsc05165

Juventus Slatina – Viitorul Grădinile 2-1

Juventus s-a impus cu 2-1 în faţa celor de la Grădinari în uvertura etapei a X  a  . A fost un meci echilibrat în majoritatea lui , echilibru dat  de mai mulţi factori.  Pentru gazde a contat foarte  mult  absenţa golgheterului,  Andrei Vasilescu,  iar în tabăra  oaspeţilor , teama  de  a încerca mai mult  în prima repriză şi greşelile individuale în cea de a doua  au  făcut ca scorul să le fie nefavorabil.

niva

Soarta partidei s-a hotărât în primele zece minute din repriza secundă , când  gazdele au înscris de două ori. Primul a fost Nistor care a trimis balonul pe lângă Vintilă  din interiorul careului, iar cel de al doilea gol a fost marcat de Vali Oprea care a speculat o greşeală a unui fundaş de la Grădinile.

Oaspeţii au revenit în joc, pe fondul dominării gazdelor printr-un gol norocos marcat din preajma  fanionului de la colţul terenului. Până la final nu s-a mai inscris  deşi ,  Vali Oprea de două ori  şi Romică Matei ar fi putut să o facă dacă  nu ratau din poziții  ideale. În urma acestui rezultat , Juventus Slatina   egalează Voinţa Băbiciu  la puncte şi  urcă pe locul trei având golaveraj mai bun .