Vediţa Coloneşti – Olteţul Osica 5-2 ( 3-1 )

stem vStadion  “ Vediţa ” , Coloneşti  , teren bun , vreme închisă.  Duminică  23  octombrie   2016 , ora 16, 00.

Arbitru :  Robert Dumitru ( Balş )

Vediţa :   Vlăşceanu –   Călin , Toader  , Pandelică   ,  Vlad  ( Dumitru )  –   Claudiu  Matei,  Burghel ( M. Vlad ) , R. Stancu ,  Mihăilă  – Cristi Matei,  L. Ene

Duminică  23 octombrie 2016  , Vediţa Coloneşti reuşeşte să bifeze a patra victorie din actuala  ediţie de campionat,  în faţa vecinei de clasament Olteţul Osica. A fost un meci ce  părea a fi unul  uşor numai că lipsa lucidităţii la finalizare a făcut ca izbânda finală să stea sub semnul echilibru până spre finalul jocului.  Adversarul , având în lot câți-va jucători tehnici şi rapizi a fost o surpriză plăcută . Jocul etalat astăzi, mai ales în repriza secundă  a fost peste poziţia ocupată în  clasament.

patra-alb

Jocul debutează aşa cum era de aşteptat  cu gazdele în prim plan şi prima ocazie de gol apare in minutul 10 când Răzvan Stancu ratează de puţin deşi scăpase singur cu portarul. Două minute mai târziu se deschide scorul. Fundaşul dreapta, Călin, astăzi cel mai bun jucător,  transformă   în gol o lovitură de la marginea careului. In minutul 30 , Vlăşceanu repinge miraculous un balon ce se îndrepta spre gol . În loc de 1-1 , scorul devine 2-0 , autor  Claudiu Matei  printr-un şut care mai întâi  loveşte bara.

copy-of-dsc05093

Toţi ce prezenţi la joc aşteptau un scor care să mai imbunătăţească  goloverajul , numai că în minutul 42 oaspeţii reduc din handicap cu un  balon  catapultat peste Vlăşceanu. Aproape de fnalul primei reprize, Călin transform o lovitură de la 11 metri şi la cabine se intră cu 3-1.

dsc05092

Repriza secundă   mult mai echilibrată, cu  oaspeţii  mai prezenţi  în joc decât în prima parte.  Beneficiind de o condiţie fizică bună  , Olteţul taie elanul gazdelor prin golul doi reuşit în urma executării unei lovituri de colţ. Vlăşceanu apără un penalty, al doilea după cel de la Slătioara   suficient  cât să ţină adversarul la distanţă.  Ultimul sfert de oră aşează scorul pe tabelă mai proape de ce  s-a întâmplat pe teren. Călin mai înscrie încă un gol ( al treilea ) printr-un şut deviat  şi  Laurenţiu Ene  în minutele de prelungire închide tabela la 5-2.

Juventus Slatina,  continuă seria slabă  şi pierde la Văleni, deşi gazdele au evoluat în zece oameni din minutul 40.

14ACS Romanaţi              8  1  1  5  6 – 14   4

Golgheteri :   Cîrstea – 4 goluri, Giurgea,  Ene, Călin – 3, Burghel, Cr. Matei,  – 2 , Burcea, Mihăilă, R. Stancu, Pandelică, Cl. Matei  –  1