Juventus Slatina – Vediţa Coloneşti 2-2 ( 0-1 )

stem vStadion  “ Comunal ” , Slătioara  , teren bun , timp   răcoros.  Sâmbătă  15 octombrie   2016 , ora 16, 00.

Arbitru :  Liviu Negreanu  ( Slatina )

Vediţa :   Vlăşceanu –   Călin , Toader ( Burghel ) , Pandelică   ,  Vlad   –   Claudiu  Matei,  Giurgea ( L. Ene  ) , Cârstea ,  Mihăilă  – Cristi Matei ( Cl. Ionescu ), R. Stancu

Interes mare pentru derbiul  etapei a VIII a , dintre Juventus Slatina  şi Vediţa Coloneşti, aproximativ 100 de persoane fiind prezente pe stadionul „Comunal”  din  Slătioara. După poziţiile din clasament, jocul disputat în după amiaza de sâmbată părea unul dezechilibrat, în teren lucrurile au stat altfel. Cei care nu au fost la stadion au pierdut unul dintre cele mai încrâncenate  jocuri. Maniera de  arbitrajul  din păcate nu s-a ridicat la nivelul jocului. Părerea unanimă  a celor prezenţi a fost că egalul obţinut de gazde a fost posibil doar cu ajutorul centralului.

dsc05023

Partida a început cu oaspeţii ,destul de curajoşi astăzi, în careul gazdelor. In minutul 10 , Răzvan Stancu pătrunde pe  stânga  şi reuşeşte să înscrie pe lângă portarul Radu Petre. Neobişnuiţi cu astfel de situaţie , gazdele joacă dur , creşte numărul faulturilor, loviturile libere din preajma careului celor din Coloneşti se îmulţesc. Majoritatea  executate de Vasilescu nu îşi găsesc ţinta. La mijlocul reprizei, arbitrul Negreanu împinge gazdele de la spate şi acordă uşor un penalty. Andrei Vasilescu   îşi aşează  mingea , şutează şi Vlăşceanu  apără. Scorul rămâne neschimbat şi la pauză  oaspeţii intră  cu un meritat 1-0 la cabină.

dsc05030

Repriza secundă a fost mai puţin spectaculoasă. Miza jocului şi-a pus amprenta pe jocul ambelor echipe. A fost o luptă surdă la centrul terenului , singura sclipire a aparţinut centralului Negreanu care acordă un nou penalty  la un presupus  faul  al lui Pandelică. De data asta execută şi transformă pentru 1-1  de Romică Matei.  In minutul 75 , Vali Oprea rămas  nesupravegheat în care   înscrie pentru 2-1, aducând gazdele în avantaj. Juventus simte  protecţia centralului şi continuă să  joace dur . Datorită   întreruperilor  repetate  , oficialii celor din Coloneşti  sunt  la un pas  să retragă echipa după teren .

Spre finalul jocului , tribuna dezaprobă maniera de arbitraj . Ultimele zece minute au aparţinut oaspeţilor. Claudiu Ionescu şi Mihăila de două ori ratează de puţin tinta.

Când nimeni nu se mai aştepta , oaspeţii beneficiază de o aruncare de la margine, Laurenţiu Ene deviază pe spate şi Pandelică înscrie pentru 2-2. Bucurie reţinută în tabăra celor din Coloneşti, egalul înregistrat la final fiind considerat nedrept .

14  ACS  Romanaţi                   7  1  1  5   7- 15  4

Golgheteri :   Cîrstea – 4 goluri, Giurgea – 3, Burghel, Cr. Matei, Ene – 2 , Burcea, Mihăilă, R. Stancu, Pandelică  –  1