Vedita Colonesti – A S Milcov 0 -3 ( 0-1 )

stem v Stadion  “Vedita ” , Colonesti , teren bun , timp călduros.  Duminică  11  septembrie  2016 , ora 11, 00.

Arbitru : Robert Dumitru ( Slatina)

Vediţa :   Vlăşceanu –  Vlad,  Dumitru , Toader,  Călin  ( Burcea ) – Popa   ( Pandelică ),  Matei, Burghel,   Cârstea – Giurgea,  Marinescu

Duminică 11  septembrie 2016, Vediţa Coloneşti a suferit o nouă înfrângere, de data asta pe teren propriu.  Eşecul de săptămâna trecută  nu adus nimic nou în jocul celor din Coloneşti , nici macar noile tricouri nu au purtat noroc.  Speranţele  echipei Vediţa de a învinge  A S Milcov s-au spulberat după primul sfert de oră  al reprizei  secunde când pe cotraatac  jucătorul cu numărul  10 , Tudor l-a învins pe Vlăşceanu .  Ce s-a întâmplat până atunci.

dsc04631

Partida a  început cu o uşoară dominare a gazdelor , mai prezenţi în joc dar fără pericol pentru adversar. După primul sfert de oră apar şi primele ocazii, unele clare , aproape imposibil de irosit,  campionul ratărilor, Cîrstea .  Oaspeții prind curaj, jocul haotic al gazdelor  fără mijloc în meciul de astăzi, îi invită la joc şi cu zece minute înainte de pauză deschid scorul. Experimentatul Cristi Niculescu pătrunde pe dreapta în careu, şutează la colţul lung  şi îl învinge pe Vlăşceanu, scor cu care se intră  la cabină.

dsc04576

Dezamăgire mare şi în teren dar mai ales în tribune. Presiunea , justificată după părerea tuturor,  nu face altceva decât să precipite jocul gazdelor. In repriza scundă ,mai mult împinşi de la spate de entuziasmul celor prezenţi,  jocul se mută la poarta oaspeţilor, fără construcţie, mijlocul terenului este  neglijat total . Se aruncă mingea în care se şutează din toate poziţiile, ratări cu duiumul , campionii  de  data astă fiind,  Giurgea şi Matei.

Ceea ce trebuia să  facă  jucătorii din Coloneşti, fac cei din Milcov pe contraatac. În mai puţin de un sfert de oră, totul se năruie pentru gazde. Tudor şi Amza  înscriu două goluri trase la indigo în poarta staticului Vlăşceanu şi a doua victorie se lasă din păcate aşteptată, deşi  condiţiile şi numele jucătorilor aduşi în vară  îndemnau la mai mult.

Singura consolare , dacă este posibil , vine din faptul că , alături de Vediţa în categoria dezamăgirilor începutului de campionat mai este şi Recolta Stoicăneşti, compioana en titre. După  ce etapa trecută a fost umilită la Rusăneşti, astăzi pierde cu 4-0 acasă în faţa lui Turiac et. co.