Vediţa Coloneşti – Vedea Văleni 2-2 ( 0-1 )

Duminică,  22 mai 2016  în prezențastem v unui public mai numeros şi mai apropiat de echipă ca de obicei , Vediţa Coloneşti a terminat la egalitate în partida susţinută contra celor de la Văleni. A fost un meci spectaculos cu patru goluri şi două bări , câte una pentru fiecare . Vedea Văleni , o echipă alcătuită din jucători atletici care dezvoltă relații  de joc,  a avut mai multă posesie,  dar gazdele au trecut repede peste handicapul creat de golul primit şi au revenit suficient de repede atât cât să termine la egalitate.

DSC03782

Primii care au deschis scorul au fost oaspeţii cu cinci minute înainte de pauză printr- un şut din  interiorul careului pe sub portarul de conjuctură Mihai Petre. Acesta se va revanşa pe parcursul jocului prin câteva parade spectaculoase. În repriza secundă, Vediţa egalează  prin Geani Marinescu din lovitura de 11 metri obţinută de Romică Matei. Dealtfel, cei doi se vor afla şi la originea inscrierii golului egalizator.

DSC03749

Vedea Văleni revine în avantaj în urma unei mingi bâlbâite în careu gazdelor , un jucător de la Văleni împinge balonul în colţul din dreapta portarului. Gazdele se aruncă spre careul oaspeţilor. Romica Matei execută o lovitură liberă şi Geani Marinescu înscrie cu un şut din apropiere. Rezultatul de egalitate a fost mai aproape de ce s-a întâmplat în teren. Vedea Văleni , chiar dacă a fost mai prezentă în meci,  nu afost mai periculoasă în atac decât gazdele.

In debiul campionatului. Recolta Stoicăneşti s-a impus  pe Metalurgistul cu 2-1 mârindu-şi  şansele la promovare. Echipa din Stoicăneşti are de partea sa şi rezultatul meciurilor directe. Vă reamintim că marţi la comisie se va analiza şi memoriul depus de A S Milcov la finalul jocului pierdut la Văleni.