Vediţa Coloneşti – Victoria Dobrun 3-2 ( 3 -1 )

stem vDuminică 8 mai 2015 , toate  partidele  organizate de A.J.F Olt  au  început cu un moment de  reculegere în memoria fotbalistului echipei Dinamo  Bucureşti,  Patrick Ekeng. Deasemenea, jucătorii au purtat  banderole  negre în jurul  brațului.

La  Coloneşti , două reprize diametral opuse. Vediţa Coloneşti s-a întrecut pe sine în prima repriză a partidei de  duminică  cu cei de la  Dobrun.  Pe un teren plin cu apă  dar care a rezistat datorită gazonului  până la final,  jucătorilor gazdă  le-a ieşit aproape totul.  Repriza secundă , cu mici excepții  a aparținut  oaspeților. Vediţa, nu  numai ca nu  a  mai reuşit să pună în pericol poarta celor din  Dobrun ci a trebuit să depună efort serios ca să obţină victoria.  Oaspeţii au  prins  curaj şi  au fost  la un  pas să plece cu un punct după ce au fost conduşi cu 3-0.

DSC03661

Vediţa deschide scorul în minutul 30 prin  Stancu care prinde un şut la colţul lung. Cinci minute mai târziu, Pandelică, atent la o respingere greşită a portarului trimite balonul în plasă pentru 2 -0 . Golul trei este marcat de celălalt  fundaş lateral  Vişoiu şi toată lumea se aştepta la un scor fluviu.  Aproape de finalul primei părţi, oaspeţii primesc uşor un penalti şi  reuşesc să reducă din  diferenţă.

DSC03636

Repriza secundă este controlată în majoritatea timpului de  oaspeți,  mingea fiind prezentă în preajma careului celor din Colonesti. Golul doi cade firesc, urmare a dominării celor din   Dobrun .  Fluierul de final al  arbitrului  Lupu îi  găsește pe cei de la Victoria,  mult mai proaspeţi pe final,  la cârma jocului. Din fericire pentru gazde , pe tabelă nu se mai întâmplă nimic şi Vediţa Coloneşti câştigă primele trei puncte în sezonul de primăvară.