Vediţa Coloneşti – Recolta Stoicaneşti 2-3 ( 1-0 )

stem vStadion  “ Vediţa ” Coloneşti , teren  îmbibat cu apă , timp frumos.  Duminică  25 noiembrie  2015, ora 11, 00.

Arbitru : Mihai Agica  ( Slatina )

Au   marcat :  B .Stancu, Cr. Vlad

Vediţa : MUŞAT – VIŞOIU, D.DUMITRU, M.PETRE, PANDELICĂ –  G. MARINESCU, NEGREANU, CR. VLAD, NIŢULESCU – L. ENE, B. STANCU.

Dumincă , Vediţa Coloneşti a suferit una dintre cele mai frumoase înrângeri din această ediţie de campiomat. Da, uneori şi înfrângerile pot fi frumoase. Partida , Vediţa – Recolta Stoicăneşti a fost genul de partidă care te face să te simţi fotbalist , chiar dacă evoluezi la un nivel mic. Probabil nimeni din cei prezenţi la stadion la ora jocului nu se aşteptau la o asemenea evoluţie din partea gazdelor , mai ales că ultimele jocuri cu echipe din fruntea clasamentului arătase clar o diferenţă de valoare cel puţin prin prisma scorului înregistrat pe tabelă.

DSC02436

Prezenţa la startul partidei a golgheterului Bogdan Stancu a surprins plăcut pe toată lume prezentă la stadion. Un merit deosebit în evoluţia gazdelor îi aparţine. Ultimul joc al lui Bogdan Stancu în formaţia Vediţa a fost , toamna trecută tot în partida cu Recolta Stoicăneşti. În ciuda terenului greu, jucătorii ambelor formaţiii nu s-au menajat deloc şi cu un efort deosebit au oferit spectacol . Primii care deschid scorul sunt , gazdele prin Bogdan Stancu care îl învinge pe portarul oaspete cu un şut la colţul lung din interiorul careului. Portarul Muşat face minuni în poartă,  dă încredere coechipierilor şi până la pauză nu se mai întâmplă nimic deosebit.

DSC02473

După pauză cei care înscriu sunt tot gazdele. A fost o minge arucată în careu în urma unui un corner, apărarea din Stoicăneşti nu reuşeştă să respingă şi Cristi Vlad aflat pe fază trimete balonul în plasă pentru 2-0. Bucurie mare , oaspeţii încearcă să împingă jocul spre poarta gazdelor dar rămân descoperiţi în aparare. Bogdan Stancu , Laurenţiu Ene , ratează de puţin majorarea scorului. Contrar cursului jocului, Recolta reduce din diferenţă prin căpitanul echipei care trimite cu capul în poartă. Golul oaspeţilor readuce în memorie dramatismul ultimului sfert de oră din partida cu Milcovul din Cupă din primăvară, mai ales că arbitrul acordă cu uşurinţă un penalti în favoarea echipei Recolta, penalti  ce aduce egalarea.

DSC02491

Jocul celor din Stoicăneşti a fost sub aşteptări, pentru cei care au fost curioşi să vadă  noul lider al clasamentului Poate şi terenul greu să fi contribuit la evoluţia modestă  a oaspeţilor. Golul izbăvitor a fost marcat dintr-o poziţie considerată neregulamentară  de apărare gazdelor.  Pentru o echipă care doreşte să reprezentante  judeţul la barajul de promovare este cam puţin.   In ciuda înfrângerii, jucătorii echipei Vediţa Coloneşti merită felicitări .