Vediţa Coloneşti – Viitorul Rusăneşti 7-3 ( 4-1 )

stem vStadion  “ Vediţa ” Coloneşti , teren  îmbibat cu apă , timp  ploios.  Duminică  11 octombrie  2015, ora 11, 00.

Arbitru : Viorel Calotescu ( Slatina )

Au   marcat :   G. Marinescu ( 3 ) , M. Guruianu ( 3 ), D. Niculescu

Vediţa : Stancu –   Vişoiu,  M. Petre,  Dumitru, Pandelică ( Napeu  )  –  D. Niculescu, G. Marinescu , Anca ( Cr.  Vlad  ) , Niţulescu, –  M. Guruianu ( M. Vlad ),Ene

Duminică 11 octombrie pe un timp ploios  s-au disputat cele şase partide ale etapei a 7 a . La Coloneşti , ploaie şi pe teren şi pe tabelă. Gazonul ud  a favorizat marcarea numărului mare de goluri înscrise in partida Vediţa – Rusăneşti. Gura de oxigen de care aminteam în avancronica partidei a venit  dar într-o măsură mai mică, primirea celor trei goluri mai ştirbeşte   din meritul echipei din Coloneşti.

DSC02328

Cele mai recomandate acţiuni pe un astfel de teren erau şuturile de la distanţă sau cursele pe benzile terenului. Primii care s-au adaptat gazonului îmbibat cu apă au fost gazdele care au şi reuşit să deschidă scorul destul de repede. In minutul 5 Giani Marinescu trimite un şut puternic de la l6 metri şi deschide scorul. Cei prezenţi sperau într- victorie la scor asemeni celei din primăvară, mai ales că în minutul 44 scorul era deja 4-0.

DSC02321

Celelete reuşite au aparţinut  aceluiaşi,  Geani Marinescu în urma unui penalty obţinut de Pandelică  şi lui Marius Guruianu care-şi demonstrează calităţile de golgheter marcând o dublă . In ultimul minut , oaspeţii reduc din diferenţă printr-un gol cu capul după ce irosiseră şi un penalty.

După  pauză, incurajaţi de golul marcat pe finalul primei reprize , jucătorii din Rusăneşti mai înscriu un gol şi diferenţa se micşorează. Apar primele reproşuri pe margine. Marius Guruianu, de departe cel mai tehnic jucător de pe teren, înscrie din nou şi scorul devine 5-2.  Se joacă cu garda deschisă, jucătorii sunt epuizaţi fizic, se încearcă execuţii mai simple, gazonul ud ajută într-o mare măsură la înscrierea a încă trei goluri până la final. Dragoş Niculescu pe contraatac 6-2, oaspeţii înscriu 6-3, Geani Marinescu , foarte activ astăzi, catapultează  balonul în colţul lung al portarului şi stabileşte scorul final la 7-3.

12  Oltul Scorniceşti              7  0 0 6  2- 32   0

Golgheteri : Marinescu – 5 , M. Guruianu -4,  M. Vişoiu  , L. Ene , Niculescu, -2 ,  B. Traşcă, Uţă, Pandelică, Cr. Vlad  – 1 gol