Vediţa Coloneşti – Petrolul Potcoava 2 -2 ( 0-1)

stem vStadion  “ Vediţa ” Coloneşti , teren  îmbibat cu apă , timp  ploios.  Duminică  27 septembrie 2015, ora 11, 00.

Arbitru : Mihăiţă Lupu  ( Caracal )

Au   marcat :  Cr. Vlad. G. Marinescu

Vediţa : Niţulescu  –   Vişoiu,  M. Petre,  Dumitru, Pandelică,   –  Marinescu , Napelu , Anca,  Cr.  Vlad  –  – Uţă  ,Ene

laur

Vediţa Coloneşti pierde două puncte pe teren propriu într-un final dramatic în ultima secundă  a partidei.  Petrolul Potcoava reuşeşte să plece cu un punct de la Coloneşti după ce au trimis mingea în poartă la o fază la care gazdele au reclamat fault la portar, nesemnalizat de centralul Mihaiţă Lupu din Caracal. O altă fază contestată  vehement de gazde este eliminarea lui Ene pentru simulare,  la o cădere în careu a  atacantului gazdă.

Dealtfel, arbitrul din Caracal a fost depăşit de miza partidei,  a reuşit să irite atât jucătorii cât şi publicul prezent la stadion prin maniera de arbitraj cu precădere in ultima parte a jocului.  Supraponderal, departe de fază,  a luat câteva decizii , controversate care au influenţat rezultatul final. Ce sa întâmplat  până atunci ?

Prima repriză a parţinut oaspeţilor care au avut mai multă posesie, o echipă mai experimentată care a şi reuşit să deschidă scorul în urma unei faze fixe. A doua repriză a aparţinut gazdelor împinse mai mult de la spate de entuziasmul celor de pe margine . La mijlocul reprizei , Cristi Vlad reuşeşte să egaleze printr-un lob spectaculos. Incurajați de golul marcat, gazdele se reped spre poarta celor din Potcoava şi obţin un penalty la un henţ în careu. Transformă Geani Marinescu pentru 2 -1 . Când toţi se aşteptau să se termine , arbitrul prelungește  jocul nejustificat de mult , timp suplimentar în care se petrece  faza controversată descrisă mai sus și totul se năruie.

Din păcate , nici astăzi , Vediţa Coloneşti nu a reuşit să trimită în teren formula ideală, poate altfel ar fi stat lucrurile în teren. Alinierea formaţiei de bază ar fi tranşat victoria printr-un joc spectaculos aşa cum nu o dată au făcut-o.  Evenimentele din finalul jocului , cu siguranţă ar fi putut evitate.

Iată rezultatele complete al etapei de duminică 27 septembrie 2015

Avântul Coteana – Oltul Scorniceşti             2-0

Viitorul Grădinile – Recolta Stoicăneşti       0-1

Oltul Curtişoara – Vedea Văleni                     0-2  joc intrerupt in min. 37

12  Oltul Scorniceşti             5  0 0 5  2-23   0

Golgheteri :  M. Vişoiu  , L. Ene ,  Marinescu -2 ,  B. Traşcă, Niculescu, Uţă, Pandelică, Cr. Vlad  – 1 gol