A S Milcov – Vediţa Coloneşti 6-0 ( 4-0 )

stem vDuminică 13 septembrie , zi cu ghinion pentru fotbalul din Coloneşti, echipa locală Vediţa  a suferit în deplasarea de la Slatina una dintre cele  mai grele  înfrângeri  de la înfiinţare şi până astăzi . Partida pierdută  pe Metalurgistul poate reprezenta momentul zero al fotbalului din această zonă , un fotbal care altădată se lua la trântă cu echipele mari ale judeţului.

Explicațiile înfrângerii de astăzi ar fi mai multe, de la absenţele notabile a cel puţin trei jucători de bază şi până  la  lipsa de experienţă a celor trimişi să-i inlocuiască. In repriza secundă , Vediţa  avea în teren nu mai puţin de cinci jucători în jurul vârstei de 17-18  ani. În astfel de condiţii , ce ace trebuia să fie un derby,  totul s-a  transformat  într-un adevărat galop de sănătate pentru gazde.

DSC02125

Cu un nou tehnician pe bancă, in persoana lui Ionuţ Tache, gazdele au zburdat pe teren şi şi-a ingenuncheat adversarul cu câte o lovitură  la  fiecare sfert de oră. Cu excepţia primelor 15 minute, când jocul a avut un oarecare echilibru, partida a fost la discreţia celor de la Milcov care s-au impus in cele din urmă cu scorul de  6-0 .

Echip din Coloneşti trebuie să  strângă rândurile şi să-şi revină cât mai repede, poate chiar începând de duminică de la Scorniceşti. In restul etapei, surprinde înfrângerea celor de la Vălenila Coteana. Doar două echipe au mai rămas cu maxim de puncte.