Vediţa Coloneşti – Voinţa Băbiciu 3-0 ( 1 -0 )

stem vStadion  “ Vediţa ” Coloneşti , teren foarte  bun , timp  călduros , vânt puternic .  Duminică 6 septembrie 2015, ora 11, 00.

Arbitru : Viorel Calotescu ( Slatina )

Au   marcat :  D.Niculescu, M. Vişoiu, Uţă ,

Vediţa : Muşat –   Vişoiu,  M. Petre,  Dumitru, Pandelică,   – Dr. Niculescu,  Marinescu , Uţă  , Anca  ( Vlad ) –   A. Grigore ( Dulescu ), Niţulescu  .

Vediţa Coloneşti a obținut mult mai greu decât o arată scorul , a doua victorie consecutivă în Liga a IV-a, trecând pe teren propriu de formația Voinţa Băbiciu , scor 3-0 (1-0) . Chiar dacă nu s-au produs modificări majore la nivelul lotului , echipa din Coloneşti  găseşte greu drumul spre poarta adversă  şi atunci când o face , finalizarea lasă de dorit.

Nimeni nu îşi asumă  responsabilitatea ataculului  perpendicular  pe poartă, se pasează la nesfârşit pe laterale , suficient cât să dea posibilitatea apărării adverse să respingă. Ca şi duminică la Curtişoara, victoria s-a datorat în mare parte evolţiei modeste a adversarului, Voinţa Băbiciu s-a  prezentat cel puţin în partida de la Coloneşti  mult sub valoarea ediţiei trecute.

DSC02065

Prima repriză a fost salvată de golul lui Dragoş Niculescu care a reuşit să înscrie printr-un şut de la marginea careului de 16 metri, suficient cât să aducă liniştea necesară pentru actul secund.  Până atunci , agitaţie mai mult pe margine decât în teren, şuturi la mare distanţă  influenţate şi de vântul puternic,   ratări multe,  Adi Grigore fiind campion.

Repriza secundă debutează în aceeași notă. Vediţa  la cârma jocului, iar oaspeţii  incapabili  de a  da un  răspuns care să pună în pericol poarta adversă. La mijlocul reprizei , gazdele reuşesc să majoreze scorul printr-un gol marcat de fundaşul – golgheter al începutului de campionat , Mihai Vişoiu. A fost o lovitură de la colţul terenului, un corner scurt executat de Giani Marinescu si Vişoiu trimite cu capul în portă pentru 2-0.

DSC02061

Finalul partidei aduce şi golul trei , marcator Uţă şi astfel Vediţa acumlează şase puncte şi şase goluri marcate rămânând în grupul celor patru echipe cu maxim de puncte. Etapa viitoare, Vediţa va juca pe  Metalurgistul  împotriva celor de la Milcov.

Jucătorii din Coloneşti nu au putut din păcate sa-şi inaugureze noile tricouri alb – albastre, oaspeţii venind la Coloneşti cu tricouri aproximativ la fel  ,arbitrii jocului au obligat gazdele să îşi schimbe tricourile.