Meci de infarct la Coloneşti !

stem vJoi după amiază , într-o organizare ireproşabilă Vediţa  conducea  în minutul 78   cu 2-0  deţinătoarea trofeului şi totodată echipa campioană a judeţului.  Minutele rămase până  la final nu mai erau  decât o pierdere de timp, aşa că toţi cei prezenţi îşi frecau mâinile de bucurie şi  făceau calcule pentru  finala  Cupei României – faza judeţeană care se dispută pe cel mai mare stadion al judeţului.

DSC01821

Golurile de senzatie ale lui Cristi Vlad ( min 10 ) şi G. Marinescu ( min 60 ) au adus un avantaj nesperat pe tabelă dar meritat după aspectul jocului. Menţinerea  avantajului insă ,  i-a  epuizat fizic pe cei din Coloneşti  şi în ultimul sfert de oră , sleiţi de puteri , au fost nevoiţi  să accepte dominţia  oaspeţior . Ce s-a întamplat până  la final este un adevărat coşmar. Atacanţii oaspeţi  s-au năpustit ca un tăvălug şi au marcat gol dupa gol.  Au avut nevoie de trei şi au  marcat patru,  lăsând însa  impresia că  ar fi putut înscrie şi mai multe dacă  ar fi avut nevoie.

DSC01844

Pentru a rămâne în spiitul jocului , trebuie notat că , la succesul nesperat din final al celor de la Milcov au contribuit şi accidentare lui Filimon , unul dintre cei mai buni apărători de la gazde precum şi gafa portarului Muşat la primul gol al oaspeţilor. Matei  şi Vasilescu , jucătorii finalului  de partidă , au fost cei care au transformat  visul gazdelor într -un coşmar  şi  astfel Vediţa Coloneşti ratează finala competiţiei pentru a doua oară consecutiv.  Mare păcat !

P.S. Un  astfel de meci trebuia să  aibă  loc în finală. Varianta capilor de serie trebuie readusă  în discuţie.