Oltul Scorniceşti – Vediţa Coloneşti 0 -1 ( 0 -0 )

STERO 2Stadion  “Viitorul” Scornicesti , teren bun , timp  călduros . Duminică  3  mai   2015, ora 11, 00.

Arbitru : Liviu Negreanu ( Slatina )

A   marcat :  L. Ene

Vedita : Muşat –   Vişoiu,  Pandelică,   Dumitru, Boeru  – Dr. Niculescu,  Marinescu , Vlad,  Matei  –    B. Popa ( L. Ene) ,  Dulescu .

DSC01238

Duminică , pe stadionul Viitorul , un loc încărcat de istorie, Vedita Coloneşti  învinge Oltul Scorniceşti şi se califică în play – off.  Reuşita celor din Colonesti a venit mai greu decât se aşteptau  oaspeţii. Ocupanta penultimului loc a avut în portarul Manea un abstacol greu de trecut şi a fost la un pas să încurce echipa din Coloneşti să-şi indeplinească obiectivul cu o etapă înainte de final.

DSC01228

Partida a fost dominată de cei din Coloneşti dar a fost o dominare  nevalorificată pe tabelă de marcaj. Cei care puteau să aducă linişte în tabăra oaspeţilor au fost chiar apărătorii  adverși   care erau cât pe ce să- şi trimită  mingea în propria poartă, numai intervenția  miraculoasă a portarului Manea a făcut ca scorul să rămână neschimbat. Zece minute mai târziu,  Giani Marinescu , după un  „un –doi” cu  Dulescu șutează  dar portarul gazdelor cu un reflex , respinge în corner şi prima repriză se termină 0-0.

DSC01297

După pauză cei care controlează jocul sunt tot oaspeţii. Extrema stângă, Romică Matei, driblează tot , este faultat în careu de un apărător advers dar arbitru lasă jocul să continue. Cu zece minute înainte de final , Vediţa marchează golul izbăvitor. Noul intrat , Laurenţiu Ene intră pătrunde pe dreapta , intră în careu şi  îl  învinge pe bravul portar din Scornicești  cu un şut din interiorul careului. Vediţa – Oltul 1-0 şi totul se termină,  spre satisfacţia grupului de susţinători  de la Coloneşti.  Rezultatul partidei de miercuri dintre  Vediţa şi A S Milcov nu mai poate pune în pericol prezenţa echipei din Coloneşti în miniturneul  play- off.

12  Olimpia Rotunda        21    2    0    20    13- 81  6

# Golgheteri :  Adi Grigore , Alin Burcea  – 5 goluri,  B. Stancu,  Cr. Vlad, Matei –  4,  B. Popa,  Laurențiu  Ene  – 3,  Smarandache,  M. Stan,  D. Niculescu – 2,  Mierlacioiu,  M.  Burcea,   Marinescu, Pandelică , G. Marinescu, M. Vişoiu  –  1 gol, autogol Curtişoara,  3-0  la  masa verde cu Rotunda