Vediţa Coloneşti – Viitorul Grădinile 3-3 ( 1-1 )

STERO 2Stadion   “Vediţa”  Coloneşti, teren desfundat , timp  închis.   Duminică 29  martie  2015,  ora 11, 00.

Arbitru :  Marian Stoica  ( Balş )

Au marcat  :  L. Ene,  Cr. Popa

Vediţa Coloneşti  : Burducel  –  Pandelică , I. Dumitru, Vişoiu,  Denghel –  Cr. Popa,  Marinescu,  Cr. Vlad , ( D. Dumitru , M. Stan ) Matei, –  Ene , Grigore.

Spectatorii care au ținut neapărat să vadă partida Vediţa – Grădinile  au avut  noroc , ploaia care a căzut neîncetat două zile s- a oprit la începerea jocului. Nu același lucru poți să  spui despre jucători care au fost nevoiţi să joace pe un teren plin cu apă. Spectacolul a lipsit, chiar dacă s-au marcat șase goluri, gazonul în care predominau bălţile  facându-te  să te gîndeşti dacă partida putea fi  amânată sau nu . Dezavantajați de acest aspect au fost gazdele, care au încercat să construiască pentru a marca .

DSC00800

olt 3

In prima repriză jucătorii din Coloneşti înscriu de două ori , o dată în poarta adversarului şi o dată în propria poartă.  Din fericire primul gol este în poarta adversarilor şi astfel Vediţa preia conducerea . Acest lucru s-a datorat  reușitei  lui Ene din minutul 15 care a reluat din careu  în poarta   o pasă  venită de la Adi  Grigore, după ce mingea fusese trimisă  în  bară. Când toată lumea spera la o dataşare pe tabelă , fundaşul central Dumitru  nu se înţelege cu portarul Burducel  şi  trimite în propria poartă, 1-1 scor cu  care se intră la cabine.

După  pauză jocul este mult mai  antrenant , poate şi pentru că s-au marcat patru goluri. Cei care controlează jocul, cel puţin pe tabelă,   sunt tot gazdele.  In minutul 60,  Cr. Popa marchează pentru 2-1, oaspeţii egalează repede.   In ultimele zece minute, Laurenţiu Ene marchează pentru 3-2  reuşind astfel dubla mult  aşteptată.  Este momentul psihologic al jocului,  la 3-2  Vediţa cere penalti la un fault în careul de  pedeapsă asupra lui Cr.  Popa, dar arbitrul lasă jocul să continue.  Sigur, este greu să judeci după margine o fază , dar dacă Vediţa juca în deplasare, aceiaşi fază era sancţionată fără ezitare cu lovitură de pedeapsă. Vă reamintim că  în tur, echipa din Coloneşti a pierdut la  Grădinile  dintr-un penalti imaginar acordat  în minutul 3.

DSC00803

La ultima fază a  jocului , ospeţii beneficiază de un corner, mingea este aruncată  în careu şi un atacant nemarcat din Grădinile  trimite mingea în poartă şi egalează,  3-3  spre dezamăgirea gazdelor . Egalul de  astăzi este primul în actual ediţie. In celelalte jocuri, doar o singură surpriză, înfrângerea pe teren propriu a echipei Recolta Stoicăneşti.

12   Oltul Scorniceşti         13   1    1     11     19-68   4

# Golgheteri :  Adi Grigore , Alin Burcea  – 5 goluri,  Laurențiu  Ene , B. Stancu – 4,  Cr. Vlad,  B. Popa – 3,   Smarandache,  M.Stan,  Matei – 2 ,  D. Niculescu,  Mierlacioiu, M.  Burcea,   Marinescu, Pandelică,  Cr. Popa  – 1 gol.