Victoria Dobrun – Vediţa Coloneşti 3-1 ( 1-1)

STERO 2Stadion  “Comunal” Pârşcoveni , teren bun , timp execelent . Partida s-a disputat la Pârşcoveni, terenul din Dobrun fiind impracticabil . Duminică15 martie 2015, ora 11, 00.

Arbitru :  Narcis Opriţescu   ( Slatina ).

A  marcat :  R. Matei

Vedita : Muşat –  Pandelică,  I. Dumitru,  Vişoiu,  Denghel – Dr. Niculescu, A. Grigore ( B. Popa ),  Marinescu ,  Matei  –    Cr. Vlad , L. Ene.

DSC00858

Dezamăgire mare la finalul jocului de la Pîrşcoveni. Vediţa Coloneşti a pierdut cu scorul de 3-1 partida susţinută în deplasare contra celor de la Dobrun, deşi au plecat la drum cu speranţe mari după  victoria de duminica trecută.  Succesul celor de la Victoria Dobrun a fost facilitată şi de o echipă , Vediţa mult sub aşteptări, cu o defensivă care a greşit în multe rânduri , mai ale pe partea stîngă.  Vinovaţi de înfrângere pot fi consideraţi si atacanţii care n-au pus presiune pe poarta adversă  decât foarte rar.

DSC00855

Jocul începe cu baloane disputate la centrul terenului, nici o echipă nereuşind ceva spectaculos. Scorul partidei este deschis în minutul 30 , după ce  decarul lor trece ca prin brânză de fundaşul stânga , trimite mingea în centru şi un coleg , nemarcat reuşeste să marcheze. Egalarea vine , zece minute mai târziu prin Romică Matei singurul jucător cu notă de trecere de la oaspeţi, care prinde un şut din afara lui 16 şi catapulteză balonul în plasă. Pînă la pauză, Cristi Vlad şutează slab dintr-o poziţie favorabilă şi la cabine se intră  cu 1-1.

DSC00873

Repriza secundă începe cu două ratări , câte una de ambele părţi. Vediţa  mai încearcă ceva , dar Grigore şi Ene nu găsesc cea mai bună soluţie. În minutul 70 , oaspeţii se desprind. A fost o minge aruncată în careu pe care nu o respinge nimeni şi un adversar nemarcat trimite balonul cu capul în plasă. Golul trei vine tot în urma unei greşeli cu aceiaşi protagonişti ca la primul gol, Decarul gazdelor,  de departe cel mai bun jucător de pe teren , trece de fundaşul stânga şi stabileşte scorul final. Mai trebuie notat că deşi nu a fost un joc dur , au fost eliminaţi trejucători, doi de la oaspeţi şi unul de la gazde.

DSC00870

Rezultate aproape normale în celelate jocuri, Recolta Stoicăneşti şi A S Milcov şi-au regăsit  se pare pofta de gol din tur.  Echipa din Coloneşti trebuie să se trezească , etapa viitoare o aşteaptă un meci greu cu Viitorul Grădinile.

12   Oltul Scorniceşti         12   1    1     10     19-62   4

# Golgheteri :  Adi Grigore , Alin Burcea  – 5 goluri,  B. Stancu – 4,  Cr. Vlad,  B. Popa – 3,  Laurențiu  Ene , Smarandache,  M.Stan, Matei – 2 ,  D. Niculescu,  Mierlacioiu, M.  Burcea,   Marinescu, Pandelică  – 1 gol.