Oltul Curtisoara – Vedita Colonesti 1-2 ( 0-0 )

Copy of stema-vedita-colonestiStadion  “Oltul”  Curtişoara, teren bun , timp noros . Duminică 9 noiembrie 2014, ora 11, 00.

Arbitru : Mihai Agica  ( Slatina )

Au marcat : Cr. Vlad, Smarandache

Vedita : A. Stancu –  Vişoiu,  Dumitru, Petre, Pandelica – Dr. Niculescu, Smarandache, Cr. Vlad, Matei – Grigore, Ene  (  B. Popa )

Vediţa Coloneşti a arătat şi astăzi în jocul de la Curtişoara că îi lipsește omul de gol, acel atacant care să joace perpendicular pe spaţiul porţii, B. Popa şi L. Ene , singurii atacanţi din lot sunt atraşi mai mult de părţile laterale .  Din fericire, noul sosit , Smarandache  a reuşit în ultimele partide să suplinească oarecum ineficienţa atacanţilor. Echipa din Coloneşti rămâne în grafic în urma victoriei de astăzi şi după  o repetiţie cu Oltul Scorniceşti de săptamâna viitoare urmează partida de pe terenul celor de la A S Milcov.

DSC00416

Jocul de la Curtişoara,  a fost cu mici excepţii la la dispoziţia oaspeţilor care au dominat partida în majoritatea timpului. In prima repriză cei mai  prezenţi în joc au fost  Cristi Vlad şi Adi Grigore , dat tot ei sunt şi cei care au ratat cele mai mari ocazii.  Lipsa de inspiraţie , dar şi intervenţiile  portarului din Curtişoara au făcut ca prima repriză să se încheie fără gol.  In tribunele stadionului din  Curtisoara  s-au aflat foștii  golgheteri ai fotbalului din Colonesti din anii 1980,  Viorel Alexe și Ionel Stan.

DSC00490

Repriza secundă se desfăşoară după acelaşi scenariu, cei care ratează primii sunt tot oaspeţii prim Matei care trimite peste poartă din 6 metri după o respingere în faţă a portarului.  Dragoş Niculescu este urcat în atac şi în minutul 55  repune de la la tuşa din stânga un balon ,  mingea ajunge în careu şi Cristi Vlad nemarcat trimite balonul în plasă pentru 1-0. Oaspeţii , încearcă să echilibreze jocul, se apropie cât mai mult de poarta celor din Coloneşti şi în urma unei astfel de faze reuşesc să obţină un penalti la un presupus henţ în careu a unui fundaş oaspete.

DSC00503

Penalti este transformat şi contrar cursului jocului scorul devine 1-1. Oaspeţii repun balonul la centru , acelaşi Dragos Niculescu recuperează un balon la tuşa din stânga centrează şi Smarandache marchează golul victoriei. Până la final nu se mai întâmplă nimic şi Vediţa Coloneşti câştigă la limită dar meritat un joc pe care la controlat.

In restul etapei , încă două victorii în deplasare la Rusăneşti şi Scorniceşti. Ca de obicei, scorul etapei eate la Milcov, gazdele marcând nu mai puţin de 11 goluri. Oaspeţii au părăsit terenul în minmutul 85.

12   Oltul Scorniceşti       9   1    1    7    14-50   4

# Golgheteri :  Alin Burcea  – 5 goluri, B. Stancu 4,   Laurențiu  Ene , Smarandache – 2 goluri, M.Stan, A. Grigore, D. Niculescu,  Mierlacioiu, Marius  Burcea, Cr. Vlad.  Golurile din partida Vedita – Vedea Valeni ( A. Burcea , M. Burcea ) au fost anulate.