Vediţa Coloneşti – Voința Băbiciu 3-1 ( 2-1 )

Copy of stema-vedita-colonestiStadion  “Vediţa”  Coloneşti. Timp excelent,  duminică  28 septembrie 2014 ora 11, 00.

Arbitru : Mihai Agica

Au marcat  : D. Niculescu,  B. Stancu, Mierlăcioiu.

Vediţa  :  Muşat – Filimon, Dumitru, M. Petre, Pandelică –  D. Niculescu, M. Burcea ( Crăcea ) Costea, A. Grigore – B. Stancu ( M. Stan )  Mierlăcioiu

fil 2

Duminică, 28 septembrie 2014 , Vediţa Coloneşti câștigă  mai greu decât  o arată  scorul pe teren propriu în faţa echipei Voinţa Băbiciu. Ţinând  cont de condiţiile create şi de componenţa lotului, o victorie la două goluri diferenţă, acasă ,îi mulţumeşte doar parţial pe cei care se ocupă de echipă.  Cu o formulă  schimbată faţă de runda trecută,  jocul celor din Coloneşti suferă  la capitolul omogenitate. Având în componenţă jucători cu experienţă, au posesie , controlează jocul dar faza de finalizare de multe ori nu-şi  găseşte ţinta.

DSC00112

Jocul începe cu gol din fază fixă pentru gazde. In minutul 3 , Dragoş Niculescu execută  excelent o lovitură liberă de la 20 de metri şi trimite balonul în vinclu fără ca portarul să schiţeze vreun gest. Vediţa controlează jocul dar majoritatea acţiunilor se opresc la marginea careului de 16 metri. Spre surprinderea celor prezenţi , oaspeţii egelează situaţia pe tabelă în minutul 30  când un jucător din Băbiciu , nemarcat în interiorul careului trimite balonul în plasă. Mai mult , portarul Muşat nu mai poate continua şi în poartă intra Dragoş  Niculescu aflat la a doua experienţă de acest gen.

DSC00120

Cu cinci minute înainte de pauză, Bogdan Stancu primeşte o pasă în adâncime ,într-o zonă din care de obicei nu  iartă  şi trimite pe lângă portar stabilind scorul la pauză 2-1 pentru Vediţa. După pauză se fac şi câteva schimbări , mingea  este la discreţia gazdelor dar jocul pe centru este uneori ghicit de mijlocaşii gazdelor care resping majoritatea baloanelor. Jucătorii din Coloneşti cu Mircea Stan în centru desfac jocul cu precădere pe dreapta şi în urma unei astfel de faze  marchează golul liniştitor. A fost o incursiune pe partea dreapta  în minutul 65 a lui Mircea Filimon,  unul dintre cei mai buni jucători,  care centrează perfect  şi Mierlăcioiu venit din spate înscrie cu capul pentru 3-1 scor cu care se încheie partida.

DSC00162

In urma rezultatului de astăzi , Vediţa urcă  un loc în clasament profitând  și  de faptul ca A S Milcov a stat. Surprinde rezultatul de egalitate de la Scornicești, Vedea Văleni  , deși  era cotată  cu șanse  mari , abia reușește să  smulgă un punct pe final.

13  Voinţa Băbiciu               4  0  1  3   4- 9    1

# Golgheteri :  Alin Burcea  – 4 goluri, Marius  Burcea, Laurențiu  Ene – 2 goluri, M.Stan, A. Grigore, D. Niculescu, B. Stancu,  Mierlacioiu.