Vediţa Coloneşti – Victoria Dobrun 3-2 ( 1-1 )

Copy of stema-vedita-colonestiStadion Vediţa. Timp frumos, duminică 14 septembrie 2014 , ora 11,00.

Arbitru : Narcis Opriţescu

Au marcat : A. Burcea, M. Stan, A. Grigore.

Vediţa  : Muşat – Pandelică, M.Petre, Dumitru, Filimon – Costea ( Grigore ), Dr. Niculescu ( Boeru ), M. Stan ( Florica , Nitulescu ), M. Burcea –  A. Burcea , L. Ene.

Duminică  14 septembrie 2014, Vediţa Coloneşti mai adaugă trei puncte în clasament în urma victoriei obţinută neaşteptat de greu în faţa celor din Dobrun. Programul destul de greu pe care Coloneştiul îl are la început de campionat face ca fiecare punct să fie obţinut în urma unui efort destul de mare. Replica peste aşteptări a celor din Dobrun a scos în evidenţă  lipsa relaţiilor de joc  precum şi jocul greoi în anumite perioade al celor din Coloneşti. Victoria la limită obţinută la final poate fi considerată norocoasă.

DSC00012

Partida Vediţa Coloneşti – Victoria Dobrun începe destul de bine pentru gazde. După câteva mingii disputate la mijlocul terenului, în minutul 10 , Mircea Stan  execută o lovitură liberă în careul oaspeţilor şi Alin Burcea trimite mingea în poarta printr-o lovitură de cap. Totul părea normal , iar cei prezenţi la stadion se aşteptau la un scor fluviu.  Vediţa încearca să-şi impună  ritmul, însă fără  prea multe reuşite, oaspeţii, mult mai rapizi  citindu-le jocul  aproape de fiecare dată,   mai mult, aceştia se instalează la cârma jocului.

DSC00021

La mijlocul primei reprize, Victoria Dobrun reuşeşte să stabilească echilibrul pe tabelă , în urma unei lovituri libere executată impecabil. Gazdele îşi revin greu şi până la pauză nu mai reuşesc nici o fază de apreciat.  Dealtfel, faza din care s- a marcat golul lui Alin Burcea avea să rămână singura fază notabilă din prima repriză a celor din Coloneşti.

După pauză , acelaşi joc confuz şi de o parte şi de cealaltă, multe faulturi, presiunea începe să-şi pună amprenta mai ales pe jocul gazdelor. Totuşi fără să fie mai presus cu ceva decât oaspeţii, în minutul 65 , gazdele  rup din nou echilibrul pe tabelă prin Mircea Stan care înscrie pentru 2-1,  la o minge bâlbâită de apărarea celor din Dobrun. Peste cinci minute , spre surprinderea celor prezenţi, acelaşi jucător din Dobrun egalează din lovitură liberă, printr-o execuţie cum rar se vede la acest nivel.

DSC00035

Pe margine tensiune mare, singurul lucru notabil îl reprezintă cele două schimbări ambele inspirate , intră Adi Grigore şi Cătălin Niţulescu doi jucători mai proaspeţi care alături de Marius Burcea foarte activ şi astăzi reuşesc să pună presiune în preajma porţii adverse. In urma unei lovituri din preajma colţului terenului Adrian Grigore ajutat şi de vânt catapultează mingea în coltul lung al portarului aducând victoria pentru echipa din Coloneşti. Vediţa şi Recolta Stoicăneşti rămân singurele echipe cu maxim de puncte după trei etape.

DSC00034

Iata rezultatele complete  al etapei de duminica 14 septembrie 2014.

13  Viitorul Rusăneşti         3  0  0  3  3 -17  0

Golgheteri : Alin Burcea  – 4 goluri, Marius Burcea, Laurențiu  Ene – 2 goluri, M. Stan, A. Grigore -1 g0l.