Viitorul Rusăneşti – Vediţa Coloneşti 1-5 ( 1-1 )

Copy of stema-vedita-colonestiStadion “Viitorul”  Rusăneşti, Timp noros , duminică 7 septembrie 2014, ora 11,00.

Arbitru : Mihăiţa Lupu

Au marcat : A. Burcea ( 2 ), L. Ene ( 2 ), M. Burcea.

Vedita Coloneşti : Muşat – Pandelică, Dumitru, M. Petre, M. Vişoiu ( Boeru )- Costea, Grigore, D. Niculescu, M. Burcea – L. Ene ( Crăcea ) , A. Burcea ( B. Popa ).

Vediţa Coloneşti câştigă duminică la Rusăneşti într-o manieră categorică şi strică toată dispoziţia  localnicilor prilejuită de sărbătoarea de  Sfântă Marie Mica. Cât vedeai cu ochii,  tiribombe,  grătare, comercianţi cu de toate , cu greu reuşeai să anticipezi că pe terenul din incinta bâlciului se va disputa o partida de fotbal. Jucătorii din Coloneşti s-au comportat exemplar în prima deplasare din acest sezon  şi au oferit mai ales în actul secund o  adevărată lecţie de fotbal.

DSC09939

Partida  nu a stat sub semnul echilibrului decât  ultimul sfert de oră al primei reprize. Vediţa Coloneşti  se instalează la cârma jocului încă de la începutul jocului şi în minutul 14,  Alin Burcea reuşeste să deschidă scorul cu un şut sub bară  trimis dintr-un unghi aproape imposibil. Oaspeţii revin în joc şi se remarcă prin centrările trimise în careu din lovituri de colţ. In minutul 30 reuşesc să egaleze printr-un şut din interiorul careului, ajutaţi şi de o respingere greşită , scor cu care se încheie prima repriză.

DSC09950

Repriza secundă începe în aceiaşi manieră. L Ene scapă pe contratac şi este faultat la marginea careului. Lovitura liberă trimisă de D. Niculescu este respinsă de portarul oaspeţilor. Gazdele încearcă să împingă jocul în careul oaspeţilor neglijându-şi apăraea. Este exact ce aşteptau cei din Coloneşti , jucători care ştiu să speculeze arma contraatacului. Acelaşi Dragoş Niculescu scapă singur cu portarul şi ratează majorarea scorului.

DSC09971

Inevitabilul se produce în minutul 35 când Grigore centrează şi Alin Burcea marchează pentru 2-1. Ultimele zece minute reprezintă pentru jucătorii din Rusăneşti un adevărat coşmar. Laurenţiu Ene marchează două goluri printr-o maniera de joc specifică lui.  Poziţionare la limita ofsaidului şi ajutat şi de un fizic de vîrf autentic, pierde adversarul pe drum  pătrunde  spre careu driblează portarul după care trimite mingea în poarta goală.

In ultimul minut este rândul lui Marius Burcea să înscrie şi el printr-un lob peste portar şi astfel consfinţeste o victorie la un scor care demonstrează  valoarea echipei Vediţa Coloneşti. A doua victorie în deplasare a etapei  de astăzi este reuşită de Recolta Stoicăneşti. Dealtfel, cele două echipe sun singurele care au maxim de puncte după  două etape.