Vediţa Coloneşti – Unirea Priseaca 5-0 ( 2-0 )

Golgheterul se întoarce!

Copy of stema-vedita-colonestiDuminică  4 mai 2014, s-au disputat jocurile etapei cu numărul 21.  La Coloneşti, pe un teren îmbibat cu apă echipa locală s-a impus categoric cu scorul de 5-0. Diferența de valoare a fost atât de evidentă  în favoarea elevilor lui Dumitru Vişoiu încât partida  nu a stat nici o secundă sub semnul echilibrului . Pentru cei care sunt lângă echipă de la înființare  şi  până astăzi,  cel mai important moment l-a constituit revenirea după  patru luni de absenţă  a golgheterului de anul trecut,  Bogdan Stancu.

ofi

Aşa cum era de aşteptat, datorită  bălţilor de pe teren  jocul , nu a fost altceva decât o luptă surdă la mijlocul terenului pentru fiecare balon, singurele execuţii recomandate pe un astfel de teren au fost şuturile de la distanţă. Primii care încearcă aceste execuţii sunt gazdele care şi reușesc  să  deschidă  scorul. In minutul 10 Bogdan Popa , prinde un şut de la 20 de metri şi îl învinge pe portarul oaspeţilor. Un sfert de oră mai târziu , acelaşi  Bogdan Popa trimite un şut anemic spre poartă, toţi se aşteptau ca balonul  să iasă afară însă celalalt Popa , Cristi  urmărește balonul şi ridică scorul la 2-0. A fost scorul la pauză.

DSC08706

DSC08712

In repriza secundă , în atacul gazdelor este introdus în teren fostul căpitan, Bogdan Stancu, golgheterul echipei Vediţa din sezonul trecut cu peste 30 de goluri. A fost una din schimbările care practic a  mutat jocul definitiv în careul celor din Priseaca.  Orice minge ajunsă la Stancu înseamnă panică pentru apărarea oaspeţilor. Instinctul de marcator al acestuia nu se lasă aşteptat  şi după numai un sfert de oră ,  marchează de două ori şi ridică scorul la 4-0. La acest scor, apărătorii urcă în atac şi Mihai Petre trimite balonul spre poartă printr-o  semifoarfecă de mare execuţie , portarul respinge în faţă şi fundaşul dreapta Vişoiu înscrie din  apropiere pentru 5-0.

DSC08820

DSC08772

Aşa cum era de aşteptat în celelalte  jocuri ocupantele podiumului,  Nova şi  Oporelu  au câştigat pe teren propriu. La Nova , oaspeţii au părăsit terenul în minutul 60, iar partida de  la Schitu nu s-a disputat deşi oaspeţii s-au prezentat la stadion. Comisia de disciplina din cadrul A J F va  dicta sentinţa în partidele respective.