Viitorul Crîmpoia – Vediţa Coloneşti 1-2 ( 0-0 )

Vediţa câştigă  în şapte  jucători de câmp

Copy of stema-vedita-colonestiPe un teren plin de băltoace din cauza ploii care a căzut necontenit sâmbătă, Viitorul Crîmpoia şi Vediţa Coloneşti  s-au întâlnit duminică în ziua de Florii pentru partida din cadrul etapei cu numărul 19.    Deşi doreau  cu orice preț să încheie cu o victorie, mai ales că evolua în faţa propriilor suporteri veniţi în număr destul de mare la stadion , echipa din Crîmpoia a trebuit să părăsească terenul învinsă în faţa liderului.

DSC08539

Într-o localitate unde fotbalul reprezintă  o prioritate pentru localnici, Vediţa Coloneşti şi-a  respectat statutul de lider  al campionatului şi a câştigat,  nu fără emoţii,   pe un teren unde se pleacă greu cu toate punctele. Având în componenţa jucători tehnici şi cu experienţă  , oaspeţii şi-au trecut în cont cel de-al cincisprezecelea  succes din acest sezon, speculând la maximum erorile defensive ale formației gazdă.

DSC08568

Meciul propriu-zis a avut un nivel mediocru, de vină  fiind  terenul plin de apă ,  dar mai ales datorită   arbitrajului. Centralul , depăşit de dârzenia cu care jucătorii ambelor echipe îşi disputau  balonul  a reuşit prin  prestaţia  sa, mai ales în repriza secundă  să strice jocul, enervând ambele tabere în egală măsură.

In prima repriza cele mai mari ocazii au aparţinut  oaspeților prin cele două  vârfuri masive,  Ene şi Cr. Popa. Primul care încearcă poarta este Laurenţiu  Ene, stop pe piept şi  şut din preluare de puţin pe lângă  bară. Cel mai mari ocazii ale primei reprize le are celălat atacant,  Cristian Popa care ratează deschiderea scorului irosind două  ocazii clare din interiorul careului .

DSC08587

Imediat dupa pauză , Vediţa Coloneşti beneficiază de o lovitura de la marginea careului pe care o transformă în gol. A fost faza care a iritat publicul prezent la stadion, deranjaţi de gândul că pot pierde jocul. La zece minute , gazdele primesc cu uşuinţă  penalti şi eliminare.  Crîmpoia transformă şi scorul devine 1-1. Rămaşi în zece oameni , oaspeţii resimt şocul şi fac un pas înapoi,  jucătorii gazdă  domină,  dar o fac ineficient. In minutul 70 centralul mai elimină un jucător de la Coloneşti pentru proteste spre satisfacţia celor prezenţi.

DSC08596

Spre meritul lor , îndemnaţi la calm după  margine de antrenorul Dumitru Vişoiu jucătorii din Coloneşti se apăra şi-l lasă în atac doar pe Laurenţiu Ene.  Când nimeni nu se mai aştepta , acesta reuşeşte să ia faţa unui adversar, pătrunde  în careu,  este faultat în suprafaţa de pedeapsă şi arbitrul este nevoit să acorde penalti. Vediţa transformă, preia conducerea pe tabelă  şi publicul pune la zid arbitru  considerându-se  dezavantajaţi.

Ultimele zece minute se dau adevărate lupte, gazdele , ajutate şi de central care mai elimină doi jucători , câte unul de la fiecare echipă împing uşor mingea spre careul celor din Coloneşti , dar apărarea  în frunte cu portarul respinge  tot.

Vediţa Coloneşti este singura echipă care câştigă în deplasare, în rest, victorii ale gazdelor şi un singur egal.