Vediţa Coloneşti – A S Nova Bircii 3-0 ( 3-0 )

Partida a fost întreruptă în minutul 50

Copy of stema-vedita-colonestiDupă  două  duminici cu soare  în primele două etape vremea s-a schimbat radical în prima duminică  a lui aprilie , vânt puternic, ploaie măruntă  la ora jocului dintre Vediţa  Coloneşti şi  A S Nova Bircii . Etapa de duminică 6 aprilie 2014 va rămâne probabil în  istoria acestei ediţii  ca fiind cea mai ciudată  etapă  cu cele mai ciudate scoruri. Deşi s-au marcat nu mai puțin  de 39 de goluri , pe teren nu s-a înregistrat decât  o victorie.  In  afară de victoria  lui  Schitu în deplasare, doar   Vediţa Colonesti  a  marcat de trei ori fără să primească vreun gol,  dar jocul va fi câştigat cu acelaşi scor,  dar la masa verde.

DSC08405

DSC08414

Ce a ce se anunţa un adevărat derbi între locul unu şi locul doi , partida de la Coloneşti a dezămagit şi asta  din vina exclusiv a echipei oaspete, care s-a prezentat la ora jocului destul de modest,  atât ca organizare  cât  şi  ca exprimare în teren.  Dezamăgirea este şi  mai mare mai ales că  vorbim despre ocupanta locului secund în clasamentul seriei. Pentru  gazde cel mai important moment la această partidă îl constituie  revenirea după accidentarea din toamnă a fundaşului Mihai Petre.

DSC08433

Jocul  nu  a durat decât 50 de minute. Deşi  sunt primii care trimit mingea spre poartă , oaspeţii se văd puşi la zid de greşeala propriului  portar. In minutul 7,  o minge aruncată în careul celor din Bircii, portarul ospeţilor pare sigur de reuşită  dar scapă  mingea în faţă  şi  Mircea Stan aflat pe fază deschide scorul. Zece minute mai târziu, acelaşi Mircea Stan,   şutează de la marginea careului de 6 metri dar mingea trece puţin pe deasupra porţii. Oaspeţii îcearcă ceva prin Cosmin Boeru dar apărarea  gazdelor respinge tot. Până  la pauză , gazdele mai înscriu două goluri , unul din lovitură de la 11 m, după un fault în careu asupra lui Laurenţiu Ene.

DSC08464

La 3-0 , oaspeţii se remarcă prin  multe proteste. In urma acestor vociferări , portarul de la Bircii este eliminat , neavând jucători de rezervă  oaspeţii sunt nevoiţi sa bage în poartă un jucător de câmp.  Din minutul 20 la partidă au asistat şi jucătorii echipei Unirea Bărăşti . Echipa din Bărăşti trebuia să joace la Mărgineni dar gazdele n-au reuşit să  asigure asistenţa medicală.

Imediat după pauză , partida ia sfârşit.  In minutul 50,  datorită  faptului că  AS  Nova Bircii nu a reuşit să  asigure numărul de jucători necesar continuării jocului, arbitrul fluiera sfârşitul jocului spre satisfacţia jucătorilor gazdă care nu mai sunt nevoiți să îndure ploaia şi frigul  şi astfel liderul îşi consolidează locul în fruntea clasamentului. Vediţa Coloneşti conduce cu 11 puncte avans,  diferenţa  putea  fi şi  mai mare  dacă  Oporelu nu egala în  ultimele minute ale întâlnirii de la A S Bircii.