Inter Brebeni – Vediţa Coloneşti 1-1 ( 0- 0 )

Copy of stema-vedita-colonestiDuminică , în ultima zi a lunii martie  Vediţa  Coloneşti a remizat în deplasare  la Inter Brebeni pe stadionul  unde în toamna anului 1993  îşi  începea aventura în Cupa României  FC Argeş.  Brias Brebeni, aşa cum se numea echipa atunci  a pierdut greu cu 1-0 în faţa echipei  piteştene antrenată în perioada respectivă  de Ion Moldovan.

Vediţa Coloneşti spera la o victorie care să o menţină la distanţă de principalele urmăritoare , dar  gafa propriului portarului precum şi suprafaţa de joc s-au  dovedit a fi cele  mai puternice  adversare  pentru jucătorii din Coloneşti.  Departe de calitatea de acum douzeci de ani , suprafaţa de joc este  tare, denivelat şi lipsită de iarbă,  în unele locuri.

35

Jocul a început prudent aşa cum se întâmplă de obicei, nici o echipă neîdrăznind să atace decisiv. Primele ocazii reale de a deschide scorul aparţin oaspeţilor. După primul sfert de oră Laurenţiu Ene se trezeşte cu o minge în colţul din dreapta  al  careului de 6 metri şutează slab însă şi portarul aflat pe fază respinge. Gazdele încercă să echilibreze jocul , împing mingea spre careul celor din Coloneşti dar o fac destul de modest. Cele  mai clare ocazii de joc aparţin tot oapeţilor prin Cristian Popa care trimite cu capul milimetric pe langă poartă şi lui Nicu Tănase care ratează din apropiere. La pauză jocul se încheie 0-0.

14

Rezultatul de egalitate este considerat nedrept de Nicolae Stan care a ţinut să fie alături de jucători şi  în deplasarea de la Brebeni şi îi îndeamnă  la mai mult curaj .La zece minute de la reluare Vediţa reuşeste să deschida scorul. Laurenţiu Ene insistă la o minge ce părea pierdută , apărătorii resping slab şi dintr+un grup de jucători din  Coloneşti aflaţi la marginea careului  pleacă  un şut care poposeşte direct în poartă. Bucurie mare în tabăra oaspetilor. Gazdele acceptă greu situţia de pe tabelă şi împing jocul spre careul celor din Coloneşti. In minutul 30 jucătorii din Brebenii trimit balonul în bară.  A fost  faza care le-a dat curaj , au posesie şi  pe fondul căderii fizice a unor jucatori din Coloneşti sunt la un pas de a marca golul victoriei.

46

Cu cinci minute înainte de final, portarul oaspetilor îşi  îngroapă propria echipă. La o centrare banală aruncată în careu, portarul iese , vrea să prindă  balonul dar îl scapă nepermis şi un jucător gazdă impinge mingea în plasă. Ultima şansă  de a marca aparţine tot oaspeţilor, Laurenţiu Ene scapă pe contratac dar nu reuşeşte sa controleze mingea şi o scapă  în afara terenului. Arbitul fluiera sfârşitul jocului, un rezultat de egalitate pe terenul din Brebeni nu este rău , deşi  cu un pic de şansă Vediţa putea pleca victorioasă.

50

În celelate jocuri, două rezultate surpriză, victoria în deplasare a noilor parteneri de competiţie , Voinicii Tufeni precum înfrângerea acasă  pentru Schitu. Rezultate normale în restul , Avântul Oporelu, câştigă jocul cu 3-0, oaspeţii s-au deplasat la joc fără legitimaţii.

Iată rezultatele complete  al etapei de duminică 30 martie 2014.

A S Nova                –  Viitorul Crîmpoia  2-1

Inter Brebeni           – Vediţa Coloneşti    1-1

Voinţa Schitu          – Unirea Priseaca     0-1

Vasile Ban Cungrea – A S Perieţi           4-0

Avântul Oporelu      – Recolta Movileni 3-0  ( contestatie )

Unirea Bărăşti         – A S Bircii              2-1

Voinţa Jitaru            – Voinţa Mărgineni 1-1

Recolta Bălteni       – Voinicii Tufeni      2-4